تست جوش | فرآیند تست جوش

تست جوش؛ از الزامات ساخت هر سازه

سازه‌های فلزی به علت سرعت بالای ساخت و اجرای آسان از بهترین سازه‌ها در صنعت ساختمان به‌شمار می‌آیند. سنجش میزان مقاومت و استحکام این سازه‌ها در عمل اهمیت بسیار زیادی دارد و باید با ابزارها و روش‌های بسیار دقیق اندازه‌گیری شود. به همین خاطر مهندسین ناظر از تست جوش برای سنجش پارامترهای مقاومتی سازه‌های فلزی استفاده می‌کنند. این تست شامل مراحل و انواع گوناگونی مانند تست‌های جوش مخرب و غیر مخرب است که هر یک از آن‌ها در قسمت‌های مختلف سازه کاربرد دارند.

باید اشاره کرد که بازرسی جوش باید توسط یک شرکت معتبر و مورد تایید سازمان‌هایی مانند سازمان نظام مهندسی کشور انجام شود تا اعتبار لازم را داشته باشد. در این مطلب از مهندسین مشاور پایا راد به طور کامل با این تست بسیار مهم در سازه‌های اسکلت فلزی آشنا می‌شویم.

بازرسی جوش

تست جوش چیست؟

تمام پارامترهای مقاومتی سازه‌های فلزی به‌صورت تئوری محاسبه می‌شوند تا مهندسین از میزان مقاومت سازه فلزی خود در شرایط تئوری مطمئن باشند. بعد از اجرای این سازه‌ها، یک مرحله صحت‌سنجی دیگر برای بررسی مقاومت سازه اسکلت فلزی در عمل نیز نیاز است. این صحت‌سنجی با استفاده از تست جوش در این نوع سازه‌ها انجام می‌شود. چرا که همان‌طور که می‌دانید اتصالات اصلی سازه‌های فلزی، جوش است و برای اطمینان از اجرای اصولی این سازه‌ها باید تست جوش اسکلت فلزی روی تمام اجزای این سازه‌ها انجام شود.

آزمایش جوش باید مطابق با استانداردهای تعریف شده سازمان نظام مهندسی و مقررات ملی ساختمان انجام شود تا نتایج آن از نظر علمی اعتبار لازم را داشته باشد. به همین خاطر مالکان ساختمان‌ها و مهندسین ناظر آزمایش جوش خود را باید به آزمایشگاه‌های معتبر در این زمینه بسپارند.

شرکت مهندسین مشاور پایا راد یکی از همین شرکت‌ها است که در زمینه تست و بازرسی جوش به‌صورت تخصصی و با مجوزهای لازمه از سازمان‌های مربوطه فعالیت می‌کند. اگر به انواع تست جوش اسکلت فلزی نیاز دارید، آزمایشگاه مهندسین مشاور پایا راد می‌تواند بهترین گزینه برای شما باشد.

چرا به تست جوش در ساختمان‌سازی نیاز داریم

یکی از اصلی‌ترین مشکلات سازه‌های فلزی، اجرای غیراستاندارد آن‌ها است. در بسیاری از این سازه‌ها، مراحل اجرایی استانداردهای لازم را ندارد و به همین خاطر مقاومت نهایی سازه از مقدار پیش‌بینی‌شده در محاسبات کم‌تر است. به همین خاطر تست جوشکاری اهمیت زیادی در این نوع ساختمان‌ها دارد.

در کنار اتصالاتی مانند پیچ و مهره، بسیاری از قسمت‌های سازه‌های اسکلت فلزی با جوش به یکدیگر متصل می‌شوند. به همین دلیل میزان مقاومت جوش‌های سازه با مقاومت کلی آن ارتباط مستقیم دارد. از طرف دیگر در آیین‌نامه‌های ساختمان‌سازی برای صحت‌سنجی میزان مقاومت سازه فلزی خود پس از اجرا، انجام تست جوش ضروری و لازم‌الاجرا است. به همین خاطر درهرصورت شما به شرکت های بازرسی جوش برای انجام تست جوش در سازه اسکلت فلزی خود نیاز خواهید داشت.

 

بازرسی چشمی جوش

بازرسی جوش چه تفاوتی با تست جوش دارد؟

برخلاف تصور بسیاری از مهندسین و ساختمان‌سازان، میان بازرسی جوش و تست جوش تفاوت‌های بسیار زیادی وجود دارد. چرا که بازرسی جوش در واقع یک گرایش از رشته مهندسی عمران است. آموزش بازرسی جوش در بسیاری از دانشگاه‌های کشور و به‌عنوان یک گرایش از مهندسی عمران انجام می‌شود. همچنین شرکت‌های بازرسی جوش روی فرایندها و محصولات تولیدی با جوش، نظارت می‌کنند. باید اشاره کرد که این نظارت برای اطمینان از کیفیت و خواص جوش‌های اتصالات فلزی ساختمان انجام می‌شود. همچنین این نظارت به‌صورت کاملا کیفی صورت می‌گیرد، درصورتی‌که تست جوش یک فرایند کاملا کمی است و دقت و جزئیات در آن اهمیت زیادی دارند.

اگر به دنبال یک شرکت تست جوش باسابقه و متخصص هستید، شرکت مهندسین مشاور پایا راد با انجام آزمایش جوش و بازرسی جوش یکی از بهترین‌ها در لیست شرکت های آزمایشگاهی تهران برای انجام این دو آزمایش است.

مراحل بازرسی جوش

به‌طور کلی مراحل بازرسی جوش به سه قسمت قبل، حین و بعد از بازرسی تقسیم می‌شود. در مرحله اول بازرسان جوش با آماده‌سازی لبه متریال مناسب برای جو‌شکاری، اجازه جوشکاری را صادر می‌کنند. درواقع تا قبل از صدور مجوز، جوشکاران اجازه انجام هیچ‌گونه جوش روی سطوح مختلف را ندارند.

تست التراسونیک

باید اشاره کرد که تایید صلاحیت جوشکاران ساختمان نیز در این مرحله بازرسی جوش انجام می‌شود. در نهایت و در مرحله بازرسی پس از جوشکاری، بازرسان جوش مراحل کنترل کیفی جوش اتصالات مختلف سازه‌های فلزی را انجام می‌دهند. تست جوش قسمتی از این مرحله بازرسی جوش قرار دارد و بازرسان در این مرحله انواع تست‌های جوش مخرب و غیر مخرب را روی اتصالات سازه انجام می‌دهند. این کار برای سنجش میزان مقاومت واقعی سازه بعد از اجرا انجام می‌شود.

باید اشاره کرد که تمام مراحل بازرسی جوش باید توسط بازرسان دارای صلاحیت شرکت‌های معتبر انجام شود. برای درخواست خدمات بازرسی جوش از یک شرکت به‌خصوص باید قرارگیری آن در لیست شرکت های خدمات آزمایشگاهی ذی‌صلاح جوش و بتن را بررسی نمایید. شرکت مهندسین مشاور پایا راد یکی از شرکت‌های موجود در این لیست بسیار مهم است.

بازرس جوش چه وظایفی دارد؟

بازرس جوش به شخصی گفته می‌شود که نظارت تمام مراحل آزمایش و بازرسی جوش را برعهده دارد. به بازرسان جوش مسئول کنترل کیفیت جوش و یا ناظر جوش نیز گفته می‌شود. وظایف بازرس جوش به‌طور کلی در نظارت روی فرایند جوش در ساختمان‌های فلزی خلاصه می‌شود اما جزئیات ماموریت این بازرسان بسیار گسترده است. وظایف بازرسان جوش عبارت‌اند از:

 • مطالعه و بررسی کامل دستورالعمل پروژه، نقشه‌ها و محاسبات آن
 • بازرسی قبل از جوشکاری
 • بازرسی حین جوشکاری
 • انجام بازرسی بعد از اتمام جوشکاری
 • بررسی دستورالعمل ITP (بازرسی)
 • بررسی دستورالعمل WPS (جوشکاری)
 • بازرسی متریال‌های مورد استفاده در اجرای جوشکاری
 • نگارش گزارش در تمام مراحل بازرسی

 

با انواع تست‌های جوش آشنا شوید

به‌طور کلی تست‌های جوش به دو نوع مخرب و غیر مخرب تقسیم می‌شوند. عموما تست‌های مخرب برای شرایط آزمایشگاهی و تست‌های غیر مخرب برای شرایط کارگاهی هستند. چرا که در تست‌های مخرب نمونه آزمایشی کاملا تخریب می‌شود و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

گیج بازرسی جوش

بسته به نظر بازرسان جوش، هر یک از این تست‌ها باید روی اتصالات جوشکاری شده سازه‌های اسکلت فلزی انجام شوند. شما می‌توانید انواع تست‌های جوش مخرب و غیر مخرب را از شرکت مهندسین مشاور پایا راد بخواهید. مجموعه مهندسین مشاور پایا راد با بهره‌گیری از بهترین تجهیزات آزمایشگاهی تست جوش، آزمایش‌های لازم در این زمینه را با نهایت دقت و با بهترین کیفیت انجام می‌دهد. همچنین شرکت ما جزو لیست شرکت های خدمات آزمایشگاهی ذیصلاح جوش و بتن قرار دارد و به همین خاطر دریافت پایان کار با نتایج آزمایشگاه جوش ما به‌آسانی ممکن خواهد بود.

 با انواع تست‌های جوش به‌صورت کامل آشنا می‌شویم.

تست غیر مخرب جوش

تست غیر مخرب جوش یا NDT به نوعی از تست‌های جوش گفته می‌شود که در آن هیچ تخریبی روی نمونه آزمایشگاهی صورت نمی‌گیرد و به همین خاطر از تست‌های غیر مخرب جوش می‌توان در کارگاه‌ها و بعد از بهره‌برداری ساختمان‌های اسکلت فلزی استفاده کرد.

از تست‌های جوش غیر مخرب برای یافتن ناپیوستگی‌های سطحی و داخلی جوش استفاده می‌شود. چرا که وجود این مشکلات، می‌تواند باعث کاهش استقامت و مقاومت نهایی جوش شود. این نوع تست‌های جوش انواع مختلفی مانند تست ذرات مغناطیسی، تست رادیوگرافی و تست التراسونیک جوش دارند که کاربرد هر یک از این تست‌ها با یکدیگر متفاوت است.

تستPT

با هر یک از این تست‌های غیر مخرب جوش آشنا می‌شویم:

 • تست جوش pt: تست pt به نوعی از تست‌های غیر مخرب گفته می‌شود که از آن برای شناسایی عیوب خارجی جوش استفاده می‌گردد
 • تست جوش mt: از تست mt نیز مانند تست pt برای شناسایی عیوب سطحی یا خارجی اتصالات جوشکاری شده استفاده می‌شود. بازرسی جوش MT از کاربردی‌ترین انواع تست جوش غیر مخرب به‌شمار می‌آید
 • بازرسی و تست التراسونیک UT: باتوجه به این که پیدا کردن عیوب داخلی جوش‌ها در اتصالات سازه‌های اسکلت فلزی بسیار دشوار است، از تست ut جوش برای این کار استفاده می‌شود. تست التراسونیک به بازرسان جوش این امکان را می‌دهد که تمام نواقص موجود در داخل اتصالات جوشکاری شده را با امواج التراسونیک مشاهده کنند. تست جوش ut یکی از تست‌های بسیار تخصصی است که تنها در مراکز معتبر مانند آزمایشگاه مهندسین مشاور پایا راد قابل انجام می‌باشد
 • تست جوش RT: تست رادیوگرافی RT یا رادیوگرافی صنعتی، یکی دیگر از انواع تست‌ها برای شناسایی عیوب ریشه یا داخلی است
 • تست vt: این تست که به بازرسی چشمی جوش یا VT معروف می‌باشد، یکی از تست‌های غیر مخرب و عمومی است که در بسیاری از مراحل بازرسی جوش انجام می‌شود

تست‌های مخرب جوش

تست‌های مخرب جوش یا DT به نوعی دیگر از آزمایش‌های جوش گفته می‌شود که در آن‌ها نمونه آزمایشگاهی به‌صورت کامل تخریب می‌شود. در این نوع آزمایش‌ها، مولفه‌های مختلف فیزیکی جوش مانند نقطه تسلیم، نقطه شکست، انعطاف‌پذیری جوش و میزان مقاومت آن بررسی می‌شود. باتوجه به این که بعد از انجام تست‌های مخرب جوش، نمونه آزمایشگاهی کاملا تخریب می‌شود، این نوع تست‌ها مناسب شرایط کارگاه نیستند.

تستRT

تست‌های مخرب جوش نیز انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توان به تست‌های خمش، کشش و ضربه اشاره کرد. هر یک از انواع تست‌های مخرب جوش برای بررسی مولفه‌های مقاومتی جوشکاری اتصالات انجام می‌شوند. شرح هر یک از این آزمایش‌ها عبارت‌ است از:

 • آزمایش کشش: این نوع آزمایش برای بررسی مقاومت کششی جوش انجام می‌شود. روش این آزمایش به این شکل است که نیروی کششی طولی روی نمونه اعمال می‌شود تا زمانی که نمونه تخریب شود
 • آزمایش خمش: آزمایش خمش جوش برای آشکارسازی مشکلات مختلف جوشکاری مانند سلامت، عدم نفوذ و امتزاج آن انجام می‌شود. باید اشاره کرد که آزمایش خمش جوش انواع مختلفی مانند خمش ریشه، رویه و جانبی دارد. برای مثال آزمایش خمش ریشه با هدف بررسی میزان امتزاج و نفوذ فلز جوش در داخل ریشه درز اتصال را بررسی می‌کند
 • تست ضربه: مقاومت ضربه‌ای جوش از مولفه‌های بسیار مهم کیفیت جوش به‌شمار می‌آید. به همین خاطر آزمایش ضربه با هدف بررسی مقاومت ضربه‌ای جوش انجام می‌شود. چرا که فلزات می‌توانند مقاومت کششی بالایی داشته باشند اما در برابر ضربه‌های ناگهانی و شدید ضعف نشان دهند

شرکت مهندسین مشاور پایا راد به‌عنوان یکی از شرکت‌هایی که در لیست شرکت های خدمات آزمایشگاهی ذیصلاح جوش و بتن قرار دارد، خدمات انواع تست‌های مخرب جوش را انجام می‌دهد. شما می‌توانید به مهندسین باتجربه و متخصص ما در این زمینه اعتماد کنید تا آزمایش‌های بازرسی جوش سازه شما را با نهایت دقت انجام دهند.

بهترین شرکت بازرسی جوش در تهران کدام است؟

با نگاه به لیست شرکت های آزمایشگاهی تهران در زمینه تست جوش به سرعت متوجه می‌شوید که انتخاب یک شرکت مناسب کار بسیار دشواری است؛ اما باید گفت که شرکت مهندسین مشاور پایا راد با بهره‌گیری از بهترین مهندسین بازرسی جوش و استفاده از تجهیزات آزمایشگاهی پیشرفته و به‌روز، یکی از بهترین شرکت‌های آزمایشگاهی تهران در زمینه بازرسی و تست جوش است.

از طرف دیگر شرکت مهندسین مشاور پایا راد به‌عنوان یکی از سازندگان اصلی اسکلت فلزی در کشور، خود تجربه بسیار بالایی در زمینه طراحی و اجرای ساختمان‌هایی با این نوع اسکلت دارد و به همین خاطر می‌تواند آزمایش‌های جوش مورد نیاز شما را با دقتی بسیار بالاتر نسبت به مجموعه‌های دیگر انجام دهد. برای سفارش انجام تست و بازرسی جوش توسط مجموعه ما تنها کافی است از طریق راه‌های ارتباطی با ما در تماس باشید.

تست جوشکار

هزینه تست جوش حدودا چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مولفه‌ها در انجام تست جوش، هزینه آن است. باید گفته که تعیین نرخ دقیق میزان هزینه تست جوش به مولفه‌های بسیار زیادی بستگی دارد که تعداد اتصالات جوشکاری شده سازه شما، تنها یکی از آن‌ها است. عموما هزینه آزمایش جوش مطابق با ابعاد پروژه و کیفیت مورد نیاز کارفرما محاسبه می‌شود. برای دریافت نرخ دقیق هزینه‌های تست جوش می‌توانید با مهندس ناظر پروژه خود مشورت کنید. همچنین با تماس با کارشناسان مهندسین مشاور پایا راد، نرخ حدودی انجام این تست مهم متناسب با ابعاد و حجم پروژه به شما اعلام می‌شود.

تست رنگ

مهندسین مشاور پایا راد؛ بهترین آزمایشگاه بازرسی جوش در تهران

در سال 1384 بود که شرکت مهندسین مشاور پایا راد با هدف فعالیت در حوزه‌های مختلف طراحی و ساخت سازه، آغاز به کار کرد. با گسترش فعالیت‌های مجموعه ما، خدمات آزمایشگاهی بازرسی ساختمان از جمله آزمایشگاه تست جوش، به خدمات مجموعه اضافه شدند. باتوجه به کارخانه فعال تولید اسکلت فلزی مهندسین مشاور پایا راد، تخصص و تجربه کاری در زمینه اتصالات جوشکاری شده اسکلت‌های فلزی بسیار بالا است. همچنین باید اشاره کرد که تمام مهندسین تیم ما در زمینه کاری خود بسیار متخصص و حرفه‌ای هستند.

بازرسی جوش و تستهای غیرمخرب

 •  کنترل و بازرسی جوش (VT)
 •  انجام بازرسی جوش به روش التراسونیک (UT)
 •  انجام بازرسی جوش به روش مایعات نافذ (PT)
 •  انجام بازرسی جوش به روش ذرات مغناطیسی (MT)
 • انجام بازرسی جوش به روش رادیوگرافی (RT)
 •  انجام بازرسی جوش به روش جریان گردابی (ET)
 •  انجام بازرسی جوش به روش سه بعدی (FA)
 •  انجام بازرسی رنگ
 • انجام بازرسی کنترل خوردگی
 •  انجام بازرسی سندبلاست
 •  انجام تست هیدرواستاتیک مخازن و لوله ها
 •  انجام تست ضخامت سنجی
 •  انجام تفسیر فیلم های رادیوگرافی

نظارت مقیم جوش

 •  ارائه wps منطبق با پروژه
 •  انجام آزمون از جوشکاران و رتبه بندی مربوطه
 •  کنترل مواد اولیه
 •  کنترل کالیبره تجهیزات مربوط به جوشکاری
 •  ارائه راهکارهای رفع عیوب
 • کنترل Fit up
 •  بازرسی در حین انجام فرآیند جوشکاری
 •  تکمیل چک لیست های فنی
 •  ارائه درخواست های NDT در زمان مقرر

نظارت عالیه جوش

 •  کنترل ابعادی قطعات و مطابقت دادن با نقشه های کارگاهی
 •  کنترل نقشه های شاپ و دراوینگ
 •  ارائه جلسات پیشرفت پروژه
 •  کنترل بازرسین مقیم و NDT Man ها
 •  اخذ آزمون PQR
 •  کنترل آهن آلات ورودی به پروژه و اخذ آزمونه